Z KART HISTORII SZKOLE W GRODŹCU MINĘŁO 100 LAT

Z KART HISTORII

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły na terenie Grodźca pochodzą  z 1652 roku, która była przy kościele i pod nadzorem proboszcza.

W 1688 roku drewnianą szkołę wybudował właściciel dóbr grodzieckich -Sobek, która dotrwała do 1830 r., kiedy to wybudowano nową – murowaną (tzw.” Bujokówka”). W tym czasie najprawdopodobniej uczęszczały do niej dzieci z Grodźca, Bielowicka, Bierów, Łazów, Świętoszówki i Górek.

Budowę obecnej szkoły rozpoczęto w 1911 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika Józefa Tomanka. W 1912 roku nauka rozpoczęła się w dwóch salach i w  tym okresie pracowało dwóch nauczycieli.

W czasie I wojny światowej nauka odbywała się w języku polskim, natomiast w  okresie II - tylko w języku niemieckim. U schyłku wojny w bardzo zniszczonym budynku,  rozpoczęto nauczanie  w kwietniu 1945 roku

W roku 1951 został podwyższony stopień organizacyjny szkoły, a zatem skończyła się nauka w klasach łączonych.

W  1978 roku następuje przeniesienie oddziału przedszkolnego z budynku szkoły do nowej siedziby – „Agronomówki”.

Dnia 27.05.1981 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia – polskiego kartografa, twórcy pierwszej mapy Polski - Wacława Grodeckiego.

W  1993 roku w wyniku inicjatywy ówczesnego dyrektora - Urszuli Bujok, powołano Społeczny Komitet Remontu i Rozbudowy Szkoły. W 1994 roku oddano do użytku przewiązkę z salami dydaktycznymi łączącą stary budynek z  salą gimnastyczną. Tym wszystkim pracom towarzyszyło wielkie zaangażowanie mieszkańców Grodźca.

Dzięki staraniom Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny oraz Rady Gminy Jasienica dokończono budowę sali gimnastycznej (2000 r.), a w ostatnich latach szkoła była systematycznie rozbudowywana i unowocześniana. Oddane zostało do użytku zaplecze magazynowo – sportowe (2007 r.), nowy plac zabaw dla przedszkola (2009 r.), zmodernizowano boisko szkole wraz z całym ogrodzeniem szkoły (2011 r.).

1 września 2004 roku do budynku szkoły przeniesione zostało przedszkole i utworzono Zespół Szkolno – Przedszkolny. Nasz Zespół liczy obecnie 6 oddziałów szkolnych i 1 przedszkolny.

W ramach realizacji różnych programów (rządowych, unijnych, pozarządowych) szkoła:

• wzbogaciła się o nowoczesną pracownię komputerową (2008 r),
  • uczestniczy w wielu programach, które wzbogacają ofertę zajęć oraz bazę dydaktyczną (2008- 2012 r) – Radosna szkoła, Owoce w szkole, Mleko w szkole, Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy, Edukacja – szansą na równy start w Gminie Jasienica, Indywidualizacja – kształcenie sposobu na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w Gminie Jasienica, Ratujemy i uczymy ratować, Lekcje żywej historii
  • brała udział, jako pierwsza w gminie, w międzynarodowej wymianie polsko – ukraińskiej pod patronatem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie (2010 r).

W  szkole odbywało się wiele ważnych uroczystości, m.in.:  odsłonięcie tablicy pamiątkowej  (1998 r) i obelisku (2000 r) poświęconych Janowi Kalfasowi, obchody 350- lecia tradycji szkolnych w Grodźcu ( 2002 r), uroczystości 80 i 90  - lecia szkoły.

Dzięki wielokierunkowej edukacji, uczniowie naszej szkoły osiągają wysokie wyniki oraz reprezentują nas w wielu konkursach na różnych szczeblach, osiągając wysokie lokaty. Wiedza zdobyta w naszych murach owocnie procentuje w ich dalszej edukacji i życiu.

Absolwentami  szkoły w Grodźcu m.in. są: Józef Bożek – konstruktor - mechanik, wynalazca maszyny parowej (przełom XVIII i XIX wieku), Helmut Kajzar – wybitny pisarz i dramaturg, , Jan Kalfas -  pilot lotnictwa bombowego i specjalnego przeznaczenia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, Stanisław Szwed – poseł na Sejm RP kilku kadencji.

KIEROWNICY I DYREKTORZY

Szkołą w Grodźcu na przestrzeni  stu lat kierowali:

• Józef Tomanek                                               1912 - 1925
  • Karol Pilorz,                                                   1925 - 1928
  • Florian Pohl                                                    1928 - 1936
  • Dziurkiewicz Tadeusz                                    1937 - 1939
  • brak kierownika szkoły                                 1939 - 1941

uczy nauczyciel Heczko z Goleszowa

• Kitzig  (Niemiec)                                           1941 - 1945
  • Adolf Adamczyk                                           1945 - 1950
  • Wiktor Baszczyński                                      1950 - 1959
  • Stanisław Knyps                                           1959 - 1960